Bolesť zubov
Bolesť zubov môžu vyvolávať viaceré ochorenia zubov, ďasien či závesného zubného aparátu.
Zubný kaz
Je nielen najčastejším ochorením zubov, ale zároveň aj najčastejším infekčným ochorením u človeka. Hlavnou príčinou a spúšťačom tohto ochorenia zubov sú baktérie, ktoré pôsobia pri rozklade cukrov z potravín a nápojov s jeho vysokým (nadmerným) obsahom. To však neznamená, že ak chceme predísť zubnému kazu, musíme vynechať zo svojho jedálnička sladkosti. Konzumovať však takpovediac čistý cukor napr. v presladených nápojoch, môže byť pre naše zuby „smrteľné”.
Gingivitída
Alebo inak povedané zápal ďasien je ochorenie, ktoré môžeme charakterizovať ako mikrobiálnu infekciu. Mikróby, ktoré sa hromadia na povrchu zubov produkujú látky, ktoré poškodzujú ďasná. Najčastejším príznakom sú krvácajúce a citlivé ďasná.
Parodontitída
Vzniká v prípade dlhodobo neliečenej gingivitídy. Ak zápal ďasien prerastie do zápalu závesného aparátu zuba, vtedy hovoríme práve o parodontitíde. Parodontitída sa však týka nielen ďasien a zubov, ide o celkové poškodenie vlákien a degeneráciu kosti. Základným príznakom parodontitídy je tzv. pravý parodontálny váčok. Ten sa diagnostikuje výlučne klinicky priamo v ústach pacienta pomocou parodontálnej sondy. Bez tohto vyšetrenia môže toto vážne ochorenie úplne uniknúť pozornosti pacienta, ale dokonca aj zubného lekára. Ďasná môžu inak na prvý pohľad vyzerať úplne v poriadku.
Neliečená parodontitída môže mať mimoriadne vážnu a deštruktívnu prognózu. Okrem poškodenia závesného aparátu zubov môže vážnym spôsobom chorobne ovplyvňovať celý organizmus. Rôzne vedecké výskumy načrtávajú vzťah zápalom postihnutého parodontu s ochoreniami ako sú: cukrovka, alzheimerova demencia, infarkt srdca a mozgu, rôzne malígne ochorenia a ďalšie. Čím viac sa výskumy venujú týmto otázkam, tým viac súvislostí sa ukazuje. Z tohto uhla pohľadu sa musí na parodontitídu teda pozerať aj ako na celkové ochorenie organizmu.
Poruchy vývoja a prerezávania trvalých zubov
Vznikajú ešte v čase, keď sú trvalé zuby neprerezané, teda pred ich vyrastením. Sú zväčša spôsobené úrazom mliečneho zuba alebo zápalom koreňa mliečnych zubov. Pri vyrastaní zubov sa tieto poruchy prejavujú najmä nerovnomerným vyrastaním rovnakých druhov zubov. Po vyrastení trvalých zubov ich človek môže pozorovať v zmene sfarbenia a tvaru korunky zubu.
Poúrazové stavy
Ako skupina ochorenia zubov zahŕňajú množstvo alternatív poškodenia jednotlivých častí zubu, v najhorších prípadoch až závesného zubného aparátu. Najčastejšie sú zapríčinené úrazmi v predškolskom veku dieťaťa.